tapeta w pokoju

Czy można kłaść tapetę na tapetę?

Tapeta jest ważnym elementem każdego projektu wnętrza, ponieważ sprawia, że przestrzeń wygląda elegancko i harmonijnie. Jednak dla niektórych chodzi również o praktyczność i oszczędność kosztów – dlatego wiele osób pyta, czy można przykleić tapetę na tapetę. 

Jeśli chcesz wytapetować ściany, ale obawiasz się, że stare tapety ulegną uszkodzeniu, nie martw się! Możesz położyć na nie nowe tapety!

Klejenie tapety na tapetę – jak zrobić to dobrze?

Wszyscy zastanawialiśmy się, czy możliwe jest nałożenie tapety na tapetę. W niektórych przypadkach jest to możliwe, ale istnieją pewne wytyczne, których należy przestrzegać.

Nałożenie tapety na starą tapetę może spowodować problemy z fakturą i farbą ściany. Aby tego uniknąć, najlepiej zastosować nową warstwę papieru jako warstwę wierzchnią i ponownie nałożyć farbę na powierzchnię po zakończeniu wszystkich warstw procesu tapetowania.

Sprawdź: Jak wybrać tapetę do łazienki?

Rodzaje tapet – flizelinowa, winylowa oraz papierowa

Tapety są istotną częścią każdego projektu dekoracji domu. Dostępnych jest wiele rodzajów tapet, a szukający może łatwo znaleźć odpowiednią dla swojej przestrzeni.

Tapety flizelinowe to włókniny, materiały tekstylne, które często stosuje się jako okładziny ścienne. Są one w większości wykonane z poliestru lub mieszanki bawełny i poliestru i mogą być wykonane z wielu różnych tekstur.

Tapety winylowe to arkusze winylowe, które można nakładać na ściany w wykończeniu gładkim lub teksturowanym. Występują w różnych kolorach i wzorach, ale można je również dostosować.

Papier jest najczęściej używanym rodzajem tapety przez właścicieli domów. Jest dostępny w różnych fakturach i kolorach, które pasują do każdego stylu wystroju wnętrza. Tapety papierowe zwykle mają obramowane krawędzie, co zapewnia bardziej estetyczny wygląd.

Tapetowanie – krok po kroku

Tapetowanie pokoju to dość łatwy proces. Jest to niedrogi sposób na odświeżenie wnętrza domu.

Krok 1: Zmierz ściany swojego pokoju. Weź taśmę mierniczą i zmierz długość i szerokość ścian, aby określić, ile tapety będziesz potrzebować.

Krok 2: Odmierz kawałki tapety na płaskiej powierzchni i pokrój je nożyczkami lub nożem na paski. Upewnij się, że mają odpowiednią szerokość, aby można je było łatwo dopasować do jednej ściany bez konieczności przecinania lub zwijania.

Krok 3: Na ścianę za pomocą wałka do tapet nałożyć warstwę kleju do tapet, pokryć tapetą, a następnie wygładzić, ponownie wałkując innym wałkiem.


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *