loggia

Loggia – co to jest i jak wygląda?

Wiele osób błędnie zakłada, że loggia są czymś nowym w architekturze i niczym nie różnią się od balkonu. Absolutnie nie! Lobby jest znane od wieków, ponieważ można je zauważyć już w czasach renesansu. 

Znajdują się w zabudowach budynków we Francji czy też we Włoszech. Wiele budowli nawet za czasów PRL-u zostało wyposażone w loggia – natomiast ludzie po prostu nazywali je balkonami. Czym się właściwie różnią?

Loggia – co to takiego? 

Niekiedy w Polskich mieszkaniach i domach spotykamy się z magicznym słowem – loggia. Tak naprawdę, mało osób wie, czym one właściwie są, a przede wszystkim czym się różnią od tradycyjnych balkonów. 

Wiele osób pragnie stworzyć w swoim domu mini oazę spokoju, w której będzie mógł się zrelaksować. Idealnym wyjściem są loggia! Możesz stworzyć swoje domowe królestwo, które urządzisz po swojemu, tworząc przyjemną dla ukojenia nerwów przestrzeń.

Równie dobrze możesz zamienić ją w domowy ogród albo letnią jadalnię! Z pewnością będzie to świetne miejsce do wspólnego spędzania czasu z rodziną bądź przyjaciółmi! 

Wąski balkon w bloku – inspiracje

Inspiracją, która zdecydowanie sprawdzi Ci się jeśli poszukujesz idealnego miejsca do stworzenia dla siebie na balkonie, to jest to loggia!

Balkon tego typu robi się coraz popularniejszy, zapewnia duży komfort i niesamowity klimat na wieczorne, ciepłe wieczory. Lecz czym dokładnie są?

Nie ma dokładnej definicji. Są to po prostu wnęki w budynku, która powstała zazwyczaj w wyniku cofnięcia ściany elewacyjnej. Mogą być zabudowane lub nie – loggia są zamknięte ścianami z trzech stron, a balkon tego typu może być zamknięty tylko z dwóch, plus barierka.

Dzięki takiemu ogrodzeniu nie musimy się martwić o bezpieczeństwo, a dodatkowo możemy ją udekorować magicznymi lampkami lub kwiatami, aby ta kompozycja wydawała się jeszcze bardziej magiczna.

Balkon, a loggia 

Między loggiami, a balkonem występuje parę różnic. Powinniśmy się nim bliżej przyjrzeć przede wszystkim w momencie, kiedy kupujemy mieszkanie. Powinniśmy sobie zadać pytanie, którą wersję byśmy woleli i jaki mamy pomysł na realizację naszej przestrzeni. 

Jeżeli cenimy sobie intymność i jesteśmy bardziej introwertykami, niż ekstrawertykami – zdecydowanie lepszym pomysłem na zagospodarowanie Twojego obszaru będą loggia. Idealnie odetną Cię od spojrzeń ciekawskich sąsiadów dzięki zabudowaniu bocznych ścian.

Jeśli nasze mieszkanie jest usytuowane od strony zachodu – lepszym wyjściem będzie balkon, który swoją lekką formą nie będie ograniczył i tak małej ilości promieni słonecznych wpadających do Twojego mieszkania.

Natomiast jeżeli mieszkasz od strony południowej – świetnym wyborem będą loggia, które w gorące dni ochronią Cię przed żarem oraz upałem!

Balkon loggia w bloku 

Twoim małym marzeniem jest mieć własną dżunglę? Jeśli Twoje rośliny kochają słońce – balkon będzie dla nich lepszym wyjściem, aby mogły czerpać z promieni słonecznych jak najwięcej. Natomiast, jeżeli Twoje roślinki są bardziej zimnolubne – loggia zapewni im idealny cień oraz temperaturę, nie tylko w te najcieplejsze, ale również w chłodne dni. 

Możesz stworzyć swój własny ogród, nawet zimą! Dodatkowym atutem jest to, że jeżeli Twoje loggia są przeszklone, to w chłodne i mroźne dni również możesz tam przebywać – można powiedzieć, że masz całoroczny pokój na zewnątrz!

Jeżeli nie masz miejsca w mieszkaniu na pewne sprzęty, tam również z pewnością znajdzie się dla nich kawałek przestrzeni, gdzie będziesz mógł przechowywać swoje rzeczy. Możesz zaaranżować swoje wymarzone loggia w jakim chcesz stylu – boho, glamour czy też styl marynistyczny. 


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *