deska podlogowa budnik

Panele drewniane – czym się kierować w wyborze?

Deski podłogowe z twardego drewna należą już do przeszłości; są trudne w montażu, nie zawsze są kompatybilne z ogrzewaniem podłogowym i zwykle wymagają bardzo regularnej pielęgnacji. Jeśli nie masz starszego domu i nie chcesz dopasować desek podłogowych, prawdopodobnie wybierzesz podłogę z drewna inżynieryjnego, która składa się z cienkiej okleiny z litego drewna przyklejonej do podłoża ze sklejki lub drewna iglastego.

Popularne gatunki

Dąb nadal dominuje na rynku podłóg drewnianych, ponieważ jest trwały i stosunkowo stabilny (nie odkształca się ani nie kurczy po sezonowaniu) i komponuje się z większością wzorów. 

Popyt na dąb europejski jest obecnie zaspokajany głównie przez zakłady podłóg drewnianych na obszarach bałtyckich i Europie Wschodniej. W połączeniu ze spowolnieniem wzrostu w Chinach wynikającym z rosnącego zapotrzebowania na siłę roboczą i zniesieniem dotacji, huty w Europie Wschodniej konkurują obecnie na bardziej równych zasadach z fabrykami z Dalekiego Wschodu.

Orzech jest nadal wyborem oferowanym przez wielu producentów i przeżywa pewnego rodzaju odrodzenie. 

Ponieważ rynek zmierza w kierunku dębu barwionego jako głównego wyboru, zapomniane gatunki, takie jak jesion, brzoza i klon, są mniej powszechne. Ale jako miłośnik drewna zachęcam do zastanowienia się nad pięknem i indywidualnością, które towarzyszą tym i wielu innym gatunkom drewna. Dla lepszego rozeznania polecamy sprawdzić ofertę producenta paneli podłogowych.

Jak dbać o swoją podłogę?

To bardzo proste, regularnie zamiataj i odkurzaj drewnianą podłogę. Dopasuj maty do punktów wejściowych i upewnij się, że wszystkie meble są wyposażone w podkładki chroniące wykończenie przed ścieraniem. Użyj zastrzeżonego środka do czyszczenia podłóg drewnianych i spróbuj zastosować zasadę zdejmowania butów, przynajmniej w przypadku osób wchodzących z nim do domu
szpilki lub wysokie obcasy.

Drobne otarcia spowodowane ręcznie olejowanymi podłogami można usunąć, nakładając ten sam olej na szmatkę i delikatnie wcierając. Niestety, miejscowa naprawa podłóg lakierowanych jest praktycznie niemożliwa. W przypadku poważnego wgniecenia lub miejscowego uszkodzenia, deski można podnieść i wymienić na wykwalifikowanych warstw podłóg drewnianych. W tym celu zawsze warto trzymać w domu kilka desek z oryginalnej instalacji.

Warto jednak wspomnieć, że wpływ słońca na podłogę drewnianą przez lata może oznaczać, że świeżo zainstalowana deska będzie się wyróżniać po ułożeniu.

Jeśli przestrzega się rutynowego cotygodniowego czyszczenia, drewniana podłoga wytrzyma dziesięć lat lub nawet znacznie dłużej, zanim będzie wymagać piasku i uszczelki, aby znów wyglądała zupełnie jak nowa.


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *