panele fotowoltaiczne

Falowniki – czym są i jakie wybrać?

Panele fotowoltaiczne Białystok w obecnych czasach stale rosną na popularności. Coraz wiecej rodzin, rolników czy też firm postanawia zasilać swoje hale, maszyny czy domy energią płynącą prosto ze słońca. 

Nie dzieje się to jednak samoistnie – aby nasza energia została przemieniona w odpowiedni prąd zmienny, potrzebujemy kilku niezbędnych elementów do sprawnego działania naszej małej elektrowni.

Jednym z nich jest oczywiście inwerter, natomiast wiele z nas decyduje się jednak na mikroinwertery. Co to dokładnie jest i czym się różnią?

Mikroinwerter – co to jest?

Z biegiem lat przemysł fotowoltaiczny ruszył zdecydowanie do przodu, czego skutkiem była ewolucja działania i dogodnych sprzętu oraz rozwiązań, które usprawniają cały proces.

Mowa między innymi o mikroinwenterach, które jak się okazuje, zdemaskowały szereg wad kryjących się w tradycyjnych falownikach.

Mikroinwertery zostały opracowane w taki sposób, aby swobodnie mogły działać z 1, 2 lub 4 modułami fotowoltaicznymi. Zostały one stworzone specjalnie z myślą o miejscach i dachach, gdzie nie ma stałego regularnego światła, które mogłoby padać bez żadnych przeszkód.

Przykładowo, rzucające cień stojące nieopodal inne budynki, drzewa, jaskółki budujące swoje gniazda czy jakiekolwiek inne częściowe zacienienia dachu, na którym zamontowane są panele słoneczne.

Jak działają mikrofalowniki? 

Mikrofalowniki mają niesamowicie ważne zadanie – zmieniać częstotliwość prądu. Celem mikroinwerterów jest oczywiście przekształcenie prądu stałego, pobranego wprost z energii słonecznej – na prąd zmienny, który będzie następnie płyną w naszej sieci elektrycznej. 

Jest to najmniejszy rodzaj falowników, które współpracują wyłącznie z jednym wybranym modułem fotowoltaicznym o mocy około 0,3 kW – dlatego jest to świetne rozwiązanie do domów czy firm, które mają trudno dostępne dachy, ponieważ w takiej sytuacji prąd stały przetwarzany jest w prąd zmienny dla każdego panelu osobno.

Mikroinwerter – cena, kiedy zakupić? 

Mikroinwerter jest idealnym rozwiązaniem dla trudnodostępnych w światło miejsc. Oddzielna praca z każdym modułem sprawia, że urządzenie to jest maksymalnie wydajne. Niezależna praca każdego modułu znacznie zwiększa uzyskanie energii.

Jeżeli ktoś posiada dom wśród drzew lub inny budynek gospodarczy rzuca częściowo cień na dach, zdecydowanie lepszym wyborem w takiej sytuacji jest inwestycja w mikroinwerter, niż w tradycyjny inwerter.

Mikroinwertery są zdecydowanie bezpieczniejsze od tradycyjnych inwerterów, W tradycyjnych inwerterach, centralny inwerter gromadzi całą energię elektryczną, która została wyprodukowana przez instalację jednocześnie.

Natomiast w przypadku mikroinwerterów, przetwarzany zostaje prąd z mniejszej ilości modułów, a skutkuje to bezpieczniejszym napięciem, które z reguły nie jest wyższe niż 50V.  

Mikroinwenter fotowoltaiczny – zalety 

Niesamowicie dużą zaletą mikroinwerterów jest ich przede wszystkim żywotność. Ich mniejsza intensywność pracy sprawia, że nasze urządzenie sprawnie działa nam o wiele dłużej.

W momencie, w którym doszło do awarii naszego mikroinwertera – zdecydowanie taniej, a przede wszystkim łatwiej wymienić jest jeden mikroinwerter niż centralny falownik obsługujący całą instalację.

Dodatkowo, ogromnym plusem jest możliwość ewentualnej rozbudowy instalacji. Jedyne, co należy robić, to dokupić odpowiednie urządzenia służące do przetwarzania prądu w nowych modułach.

Podsumowując, mikroinwertery są niesamowicie praktycznym rozwiązaniem, które zdecydowanie ułatwi życie niejednej osobie, obawiającej się braku wydajności swoich paneli słonecznych poprzez padający częściowo cień w trakcie dnia. 


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *