kolorowe kable

Kolory i oznaczenia przewodów elektrycznych

Przewody elektryczne doprowadzają prąd do domów i miejsc pracy. Niektóre przenoszą energię do lamp, lodówek i innych urządzeń. Przewody są często oznaczone kolorami, aby określić, jaki rodzaj przewodu niosą. 

Niestety, chyba każdy z nas nie raz miał styczność z wyborem odpowiedniego kabla – natomiast poprzez nieznajomość kolorów – sprawiało to nie lada problem. Ten artykuł pomoże Ci przybliżyć trochę tematu!

Jakie są kolory przewodów? 

Znajomość barw przewodów elektrycznych jest niezwykle pomocna, gdy musimy wykonać lekkie prace elektryczne w naszym domu.

Powszechnym błędnym przekonaniem jest to, że dla każdego przewodu istnieje standardowy kolor. W rzeczywistości kolor przewodu elektrycznego reprezentuje jedynie jego izolację, a nie jego funkcję.

Typowe kolory przewodów elektrycznych to czarny, czerwony, niebieski, żółty, brązowy, zielony i pomarańczowy. Jednym z najczęstszych oznaczeń jest litera „B”.

Oznacza to, że w przewodzie płynie zarówno napięcie prądu przemiennego (AC), jak i napięcie prądu stałego (DC).

Kolory kabli i ich znaczenie

Przewody są zaprojektowane z użyciem kolorów i oznaczeń, aby zmniejszyć ryzyko ich niewłaściwego użycia. Zwykle oznaczenie „gorącego” drutu jest czarne, a czerwone oznacza „neutralny”.

Kolory przewodów wskazują, do którego obwodu lub zasilacza należy. Typowe kolory obwodów to zielony, niebieski, pomarańczowy, fioletowy i tak dalej.

Ważne jest, aby rozróżniać kolory i oznaczenia kabli, ponieważ pełnią one różne funkcje. Aby uniknąć wypadków elektrycznych, ważne jest, aby kable były odpowiednio oznakowane. Kod koloru przewodów jest napisany czarnym kolorem na białym tle, a następnie kolor przewodów. 

Na przykład 120 VAC jest zapisane jako „120VAC” i „Czerwony Biały Czarny”; 220 VAC jest zapisywane jako „220VAC” i „Red Red Black”.Za pomocą tego kodu można stwierdzić, z jakim napięciem pracują, bez konieczności dotykania go lub patrzenia.

Jakie są oznaczenia przewodów elektrycznych?

Na wszystkich przewodach elektrycznych znajdują się oznaczenia, ale oznaczenia te nie zawsze są łatwe do zauważenia. Kody kolorów na przewodach służą do ich identyfikacji.

Kolory i oznaczenia na przewodach elektrycznych dostarczają ważnych informacji o rodzaju przewodu i sposobie jego wykorzystania w obwodzie. 

Na przykład brązowy przewód oznacza, że jest używany do domowego zasilania prądem przemiennym, a czerwony oznacza, że jest to gorący przewód w oprawie.

Ogólnie rzecz biorąc, w całej Europie kolorem kabli zasilających jest czarny, brązowy, żółty i niebieski dla przewodów pod napięciem, natomiast zielony jest używany do oznaczania przewodów uziemiających.

Polskie przepisy obejmują również przewody żółty i fioletowy. Przewód żółty służy do sygnalizacji alarmu, a przewód fioletowy do sygnalizacji obwodu alarmu pożarowego. 

Oznaczenia kabli elektrycznych

Kolor przewodów elektrycznych jest w Polsce bardzo ważny, ponieważ przepisy stanowią, że kolor przewodu powinien wskazywać jego napięcie.

Istnieją trzy główne kolory: czerwony, niebieski i zielony. Czerwony wskazuje najwyższe napięcie (240 V), niebieski wskazuje średnie napięcie (220 V), a zielony wskazuje niskie napięcie (120 V).

Pomaga to ludziom uniknąć błędów podczas podłączania dwóch źródeł zasilania lub wiedzieć, którego przewodu należy użyć, aby zapalić lampę.

Nie ma uniwersalnego standardu kolorów przewodów; jednak wiele krajów używa ich, aby ułatwić elektrykom zidentyfikowanie rodzaju przewodu, z którym pracują.

Znajomość kolorystyki poszczególnych kabli w zawodzie elektryka jest wręcz wymogiem nie tylko ze względu na specjalizację, ale również na bezpieczeństwo. 


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *