Jak urządzić pokój dziecięcy dla chłopca?

Marzeniem każdego dziecka jest swój własny kąt, w którym stworzy on wspomnienia na lata. Urządzenie pokoju dla chłopca nie jest łatwym wyzwaniem.

Oprócz tego, że powinno znaleźć się tam nie tylko miejsce do zabawy, to również do rozwijania pasji najmłodszych, wypoczynku oraz nauki. Jak stworzyć miejsce, które pokocha, w którym będzie czuł się bezpiecznie oraz uwielbiał w nim przebywać?

Pokój dla chłopca – od czego zacząć?

Biorąc pod uwagę fakt, że jest to pokój dziecięcy, warto pamiętać o zachowaniu miejsca na zabawę. Dobierz liczbę i gabaryty mebli uwzględniając powierzchnię pokoju, w taki sposób, aby nie utrudniać poruszania się po pomieszczeniu. Dzieci szybko rosną dlatego postaw na wyposażenie uniwersalne, które będzie rosło razem z nim.

 • Wybierając łóżko dla starszych dzieci, zdecyduj się na takie które posłuży mu przez lata.
 • Dostosuj ilość szafek, półek czy regałów do jego potrzeb, aby mógł trzymać w nich zabawki, a w przyszłości książki. 
 • Warto przemyśleć zakup biurka oraz krzesła z systemem regulacji, aby uwzględnić jego wzrost i chłopiec nie miał problemu z samodzielnym dostępem do niego.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego syna i przed zakupem zarówno mebli jak i farb do ścian, sprawdź czy posiadają odpowiednie atesty. Materace i tekstylia muszą posiadać certyfikat Oeko. Farby natomiast muszą posiadać zatwierdzenie o nieszkodliwości i bezpieczeństwa Państwowego Zakładu Higieny. 

Jak zaaranżować pomieszczenie? – pokój chłopca

Podziel pokój na trzy strefy: zabawy, odpoczynku i nauki. Zaplanuj rozmieszczenie mebli w taki sposób, aby syn miał dostęp do naturalnego światła podczas nauki, ponieważ jest ono zdrowsze dla oczu. Pamiętaj o wolnej przestrzeni na rozrywkę, której w życiu młodego człowieka nie może zabraknąć.

Sprawdź : Jak urządzić pokój dla dziewczynki?

Projektując ściany przemyśl pastelowe kolory, od błękitu przez zieleń po szarość, które świetnie sprawdzają się w chłopięcej przestrzeni. Możesz też użyć farby tablicowej, dzięki której dziecko będzie mogło rysować po ścianach kredą i rozwijać swoją kreatywność.

Pomysł na pokój chłopięcy 

Planując pokój dla syna nie zapomnij o tym, że ma to być miejsce dla niego, w którym będzie spędzał większość swojego czasu. Biorąc pod uwagę jego zainteresowania i marzenia pamiętaj o tym, że wkrótce mogą się one zmienić, postaw więc na taką dekorację, którą łatwo będzie można usunąć lub zmienić. Jest wiele motywów pokojów chłopięcych na przykład:

 • samochody, pociągi lub samoloty
 • piłka nożna lub inne sporty
 • superbohaterowie lub postacie z ulubionej bajki
 • dzika przyroda, las lub dżungla
 • rycerski zamek
 • ocean lub kosmos
 • dinozaury lub zwierzęta
 • straż pożarna lub policja

Oświetlenie do pokoju dziecięcego – jakie wybrać?

Bardzo ważnym elementem aranżacji pokoju dla chłopca jest światło. W pomieszczeniu umieścimy nie tylko oświetlenie górne. Lampka na biurko powinna dawać mocne światło, które doświetli zeszyt czy też książkę, jednakże nie na tyle mocne, aby raziło w oczy.

W pomieszczeniu chłopięcym świetnie sprawdzi się również lampka ścienna w kształcie dostosowanym do motywu pokoju na przykład chmurka. Nocne oświetlenie dla dzieci to także świetny pomysł, który ułatwi zasypianie najmłodszym i sprawi, że poczują się bezpiecznie.


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *