Wnętrze w stylu rustykalnym – jak zaaranżować?

Każdy marzy o tym, aby jego dom wyglądał inaczej niż wszystkie. Styl rustykalny to doskonały sposób, by zaskoczyć wszystkich gości i pozostać w ich pamięci na długo. Wbrew pozorom nadaje się on nie tylko do aranżacji wnętrz na wsi.

Coraz częściej możemy zauważyć wykorzystanie kolorystyki barw naturalnych, takich jak biel, błękit, przydymione pastele, kolor ziemi oraz drewna, a także użycie rękodzieł, tematyki natury lub drewna także w domach nowoczesnych. 

Wnętrze rustykalne czy dom w stylu wiejskim?

Planując wnętrze w stylu rustykalnym należy pamiętać, aby nie przesadzić. Zachowaj umiar, by mieszkanie nie wyglądało jak w przełomie XIX i XX wieku. Spraw, żeby prezentowało się gustownie i elegancko.

Dzięki wykorzystaniu tego stylu pomieszczenia staną się przytulne i będą kojarzyć się ze spokojem. Tego typu aranżacja pomoże w wyciszeniu się oraz uczyni dom bardziej komfortowym.

Ten sposób dekoracji wnętrz świetnie dostosowuje się nie tylko do dużych przestrzeni, ale także małych mieszkań. Wszystko zależy tylko od kreatywności projektanta.

W niektórych aranżacjach wystarczy kilka drobnych elementów charakterystycznych dla tego stylu, a miejsce od razu staje się klimatyczne i dodaje chęci pozostania w nim na dłużej.

Styl rustykalny – salon

Ozdabiając salon w stylu wiejskim mile widziane będzie rękodzieło. Gliniane naczynia, ażurowe serwety, drewniane i kute w metalu ozdoby. W salonie doskonale sprawdzi się również piec kaflowy lub żeliwny, który oprócz ogrzania pokoju nadaje mu wyjątkowości.

Dobrym pomysłem jest również umieszczenie w pokoju bujanego krzesła, a na nim koca lub poduszki w ciepłym kolorze. Nie zapomnij jednak o roślinach doniczkowych, które idealnie wykończą pomieszczenie.

Kuchnia w stylu rustykalnym – jak zaaranżować?

Dekorując kuchnie pomyśl o własnoręcznie robionych serwetkach i ściereczkach, które dodadzą pomieszczeniu uroku. Sprawdzą się również lniane poduszki na krzesła lub zasłonki na okna, szafki a nawet lodówkę.

Przy wykańczaniu wnętrza nie zapomnij o ekologicznych torbach, lub woreczkach i słoikach na produkty spożywcze takie jak na przykład mąka czy cukier. Zadbaj o to, aby pojawiły się na przykład porcelanowe filiżanki lub gliniane dzbanki z kwiatami.

Rustykalny styl – cechy charakterystyczne

Przy wybieraniu zawartości wnętrza kieruj się przede wszystkim naturalnością, prostotą oraz motywami natury. Wykorzystywanie materiałów ekologicznych, naturalnych takich jak: wełna, len, skóra czy też bawełna.

Postaw na jasne odcienie: bieli, beżu i brązu, które idealnie wpasuje się w ten styl. Pojawić się może również użycie folkowego wzornictwa.

 Podczas wyboru mebli zdecyduj się na te, które teksturą przypominają drewno lub są z niego zrobione. Zrezygnuj z nadmiernych dekoracji. Zadbaj również o barwne, kwiatowe akcenty na przykład na obrusach, poduszkach, narzutach i tym podobne.

Zarówno tego typu zdobień jak i starych akcesoriów nie może pojawić się za dużo. Powinny być one symboliczne i nie przesadzone.


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *