Jak wieszać zdjęcia i obrazy na ścianie?

Dekoracja wnętrza to bardzo ważny aspekt wykończenia pomieszczenia. Obrazy, zdjęcia, plakaty czy też grafiki na ścianach, to element domu, który być może jest niepozorny, ale decyduje o tym jaki panuje w nim klimat. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach wieszania dekoracji ściennych, aby nie zepsuć całej aranżacji pokoju. 

Jak dobrać dekoracje ścienne? – galeria na ścianie

Najważniejszym elementem wieszania dekoracji ściennych jest odpowiedni dobór stylu grafiki do wystroju wnętrza. Przykładowo w pomieszczeniu nowoczesnym nie sprawdzą się wiejskie krajobrazy, aczkolwiek doskonale odnajdą się w mieszkaniu, w stylu rustykalnym.

Do aranżacji industrialnej świetnie wkomponowują się obrazy o tematyce życia miejskiego, na przykład przedstawiająca wieżowce.

Zdjęcia na ścianie – jak powiesić?

Doskonałym wykończeniem wnętrza jest wywieszenie zdjęć swoich najbliższych, rodziny czy też przyjaciół. W ten sposób sprawisz, że dom będzie bardziej komfortowy, a obrazy będą przywoływać przyjemne wspomnienia.

Równie ważna jest oprawa zdjęć, wybór ramek jak i multiramek w tym samym kształcie i kolorze to bezpieczna opcja. Jest ich wiele odcieni które, również warto dostosować do wystroju pomieszczenia.

Sprawdź: Jak urządzić przytulny salon?

Bardzo ważny jest również układ ramek na ścianie, zarówno przy wieszaniu zdjęć jak i obrazów, plakatów czy grafik. Rozmieszczenie ich w  linii poziomej optycznie poszerzy pokój, a w pionowej wizualnie wydłuży.

Jeśli jednak, posiadasz odpowiednią ilość miejsca nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować kompozycję otwartą. Wszystko zależy wtedy od wizji projektanta, zdjęcia  mogą być ułożone w różnych kształtach na przykład koło, trójkąt, taki zabieg sprawi, że pokój stanie się ciekawszy i bardziej efektowny.

Jak powiesić obraz?

Ważne jest, aby obraz, który wieszamy nie był niczym zakryty. Jeśli pojawia się jednak problem ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na umieszczenie go, można zastanowić się nad lekką zmianą aranżacji, na przykład przesunięcie kanapy.

Wieszając ramkę pamiętaj, aby wziąć pod uwagę meble znajdujące się pod nią. Na przykład umieszczając stół pod ścianą, środek grafiki powinien odpowiadać środkowi blatu, dzięki temu uzyskamy jedną, wspólną kompozycję.

Aspektem, którego również nie należy pomijać jest wielkość obrazu. Nie może być on za duży, aby nie przytłoczyć pomieszczenia, ani nie może być za mały, aby w nim nie zniknąć. Miej na uwadzę kształt dzieła oraz jego wymiary, nie dopuść do sytuacji, w której na wąskiej ścianie będzie on wystawał poza ścianą.

Jak wieszać grafiki bez użycia gwoździ?

Wbrew pozorom da się powiesić dekoracje ścienne bez wiercenia, wbijania gwoździ i tym podobne. Takie sposoby mają wiele korzyści, na przykład doskonale sprawdzą się w miejscu, w którym ściana jest zbyt twarda, aby umieścić w niej gwóźdź.

Jest to świetne rozwiązanie w sytuacji, w której nie chcemy niszczyć ściany i pozostawiać w niej nieestetyczne ślady. Jest kilka sposobów, które ułatwiają nam dekoracje ścian bez większego wysiłku:

  • Dwustronna taśma do obrazów 
  • Masa mocująca
  • Pasek na rzepy

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *